Back to the list

Webstránka zdarma VS stránka bez kódovania VS web od IT firmy, freelancera 

Na internete dnes existuje obrovské množstvo možností, ako si vytvoriť (alebo dať vytvoriť) vlastnú webovú stránku. Dali by sa však usporiadať do troch základných kategórii, ktoré priblížim v nasledovnom článku. 


Webová stránka zadarmo

Áno, aj takáto možnosť na internete existuje. V stručnej tabuľke nižšie som vypísal základné výhody aj nevýhody takejto služby.

Už z uvedeného je jasné, že nevýhody tu výrazne prevažujú nad výhodami takejto služby. Keď si to zoberieme od začiatku, tak firma, ktorá vám stránku zadarmo poskytuje tiež musí z niečoho žiť. To niečo, je prakticky vždy reklama, ktorú vám chcete - nechcete na stránku umiestnia.

Nemôžu si dovoliť "rozdávať" domény len tak a preto vaša stránka ostane na doméne III. rádu. Vysvetlenie, čo sú rády domén je nižšie.

Doména I. rádu je .SK, .COM, .CZ... Doména II. rádu je google.sk, nekoduj-webuj.com... (teda ten názov stránky) a doména III. rádu je mail.google.com a ďalšie

Ďalším dôležitým faktorom býva značne obmedzený hosting. Ak je to služba zadarmo, nemôžu si dovoliť dať vám 1 GB alebo viac. Preto je hosting obmedzený na niekoľko desiatok alebo stoviek MB. Takže veľa obrázkov na stránku nenahráte.

Takáto služba je vhodná skôr pre začiatočníkov, ktorí si chcú prvý krát bezplatne vyskúšať tvorbu vlastnej webovej stránky. Takouto službou sú napríklad eStranky, SimpleSite a ďalšie.

Webová stránka bez kódovania

Je to oveľa komplexnejšia služba ako webová stránka zadarmo, ale samozrejme zadarmo už nebýva :-)

Karta výhod / nevýhod sa nám obrátila :-)

Systém je postavený tak, aby vytvoriť svoju webovú stránku zvládol naozaj každý, bez znalostí kódovania, programovania alebo tvorby webového dizajnu. Stránku si vyskladáte z jednotlivých menších prvkov (obrázok, nadpis, blok textu, tlačítko a ďalšie) alebo pomocou preddefinovaných prvkov.

Neriešite hosting a tak isto ani aktualizácie a bezpečnosť, preto je stránka prakticky bezúdržbová. Tieto veci rieši za vás poskytovateľ služby.

V tejto oblasti je možností celkom dosť. Za zmienku stoja napríklad uKit, Webovač, Mioweb a ďalšie. Rozdiel je predovšetkým v cenách za mesiac prevádzky. Malé cenové porovnanie.

Mesiac prevádzky rôznych služieb

Uvedené ceny platia pri zaplatení na 1 rok dopredu. Ceny prepočítané na eurá 19.03.2017

Všetky vybrané služby, ktoré som uviedol v tabuľke vyššie mám osobne odskúšané a vybral som len tie, ktoré sú si svojími funkciami natoľko podobné, že je možné dosiahnuť pri všetkých službách prakticky rovnaký výsledok pri tvorbe stránky. Kompletný cenník Nekóduj, webuj je na tejto stránke.

Webová stránka od IT firmy / freelancera

Ak máte vo firemnom alebo súkromnom rozpočte dostatočný objem prostriedkov, je možné siahnuť po webovej stránke od IT firmy.

Už z porovnania sú zrejmé jasné výhody, ale aj nevýhody tohto variantu. Pokiaľ máte dostatočný rozpočet vyčlenený na webovú stránku a nemáte čas sa s tým "babrať", je dobrým riešením osloviť niekoho, komu poskytnete podklady a on všetko vyrieši za vás.

Firma alebo agentúra vám obvykle zabezpečí aj ďalšie služby, ako napríklad reklamu vo vyhľadávačoch alebo na sociálnych sieťach, či e-mailing. Za všetko však treba počítať, že zaplatíte stovy až tisíce eur.
Asi najväčšou nevýhodou tohto riešenia je, že sa stanete komplet závislý na vašom dodávateľovi. Väčšie firmy majú vlastné redakčné systémy (systém na správu obsahu), na ktorých vám stránku postavia a väčšinou čokoľvek budete v budúcnosti potrebovať zmeniť - neostáva vám nič iné, iba sa obrátiť na nich, aby to na webe upravili. Samozrejme, si to dajú aj preplatiť.

Veľkou výhodou však je, že budete mať na svoju webovú stránku podpísanú zmluvu, ktorou sa môžete v prípade potreby preukázať.

Freelancer

Ďalšou z možností je osloviť nejakého Freelancera. Je to nezávislý človek, väčšinou na voľnej nohe, akého nájdete na stránkach ako Jaspravím, Taskit, Fiverr alebo iných. Ochotne vám vytvorí stránku na mieru za oveľa menší honorár ako IT firma alebo agentúra. Má to však stále rovnaký háčik, ako IT firma - stávate sa od neho závislý. Rovnako, ak budete potrebovať niečo meniť alebo doplniť, musíte sa na neho obrátiť.

Ak si medzitým zmazal účet, neodpovedá alebo jednoducho nemá čas, vaša stránka je prakticky na odpis, lebo ťažko nájdete niekoho, kto sa bude babrať v cudzej práci.