Back to the list

Veľké porovnanie služieb "Vlastná stránka bez programovania" 

Na Slovensku aj v Česku máme niekoľko známich aj menej známich služieb, ktoré poskytujú možnosť vyskladať si webovú stránku bez kódovania či programovania. Opäť som pre vás vybral 5 tých, s ktorými mám osobnú skúsenosti a spísal ich možnosti do prehľadnej tabuľky, ktorú nájdete nižšie.


 Možno, sa vám tabuľka na prvý pohľad zdá zložitá, preto pod ňou nájdete niekoľko otázok, ktoré by ste si mali položiť pred tým, než začnete svoju webovú stránku tvoriť.

Koľko som ochotný investovať?

Základná otázka, na ktorú treba poznať odpoveď hneď na začiatku. Pri väčšine služieb je možné platiť na mesiac dopredu, takže zaplatená čiastka sa rozloží na menšie sumy a vy to tak nepocítite v súkromnom, či firemnom rozpočte. Pamätajte však, že pri všetkých službách platí, že čím na dlhšie obdobie ich objednávate, tým je menšia suma za mesiac. Pre viac informácii si pozrite riadok "Minimálne predplatné" a riadok "Maximálne predplatné".

Koľko webového priestoru budem pre svoju stránku potrebovať?

Opäť dôležitá otázka. Je treba vedieť, čo na svojej stránke budete mať. Množstvo produktov? Veľa obrázkov? Alebo to bude len jednoduchá webová stránka? Pri stránkach uKit a MioWeb, toto riešiť nemusíte. Pri ostatných službách už áno.

Potrebujem e-shop alebo nie?

Balíčky, v ktorých nie je e-shop sú lacnejšie ako tie, v ktorých je možnosť implementácie e-shopu

Budem chcieť v budúcnosti zmeniť dizajn webu?

Tento problém má hlavne MioWeb, ktorý aj vo svojich často kladených otázkach upozorňuje na fakt, že zmenu dizajnu neodporúča, pretože môže dôjsť k znehodnoteniu stránky a vymazaniu niektorých podstránok.

Je tu nejaká úmera "vyššia cena = vyššia kvalita"?

Z vlastnej skúsenosti odpovedám, že v tomto prípade nič také nie je. So všetkými týmito službami vytvoríte plnohodnotné webové stránky podľa vašich predstáv. Jediné zásadné rozdiely v týchto službách sú tie, ktoré som uviedol v tabuľke vyššie.

Je neobmedzený priestor skutočne neobmedzený?

Áno je. Všetky tieto stránky sú takého typu, kde tvoríte ich obsah len vy. Nie sú tam používatelia, ktorí by tvorili obsah (ako napríklad na Facebooku), takže nehrozí, že zahltíte ich servery miliónmi obrázkov alebo súborov. Preto vám môžu smelo poskytnúť neobmedzený priestor.

Ako je to s aktualizáciami a bezpečnosťou?

Ak ste niekedy mali stránku na Wordpresse, tak iste viete, že každú chvíľu bolo niečo treba aktualizovať. A ak ste nebodaj zabudli ošetriť komentáre proti spamu, viete čo je to nájsť si po mesiaci tisíce komentárov na svojej stránke. Tu vám nič také nehrozí. Sú to služby, ktoré vyvíjajú firmy a tie ručia za bezpečnosť aj aktulizácie svojich systémov. Keby si služby boli také deravé ako Wordpress samotný, isto by nemali tisíce až stovky tisíc spokojných klientov :-)