Back to the list

Ako dať vedieť vyhľadávačom, že existujete 

Vytvorili ste si novú webovú stránku a stále sa neviete nájsť v Googli alebo v inom vyhľadávači? Nie je dôvod na paniku! Každý vyhľadávač indexuje milióny stránok, určite sa dostane aj k vašej. Vždy je však možnosť, ako mu v tom pomôcť.

Najprv si povieme, ako môžete pomôcť vyhľadávaču priamo. To znamená, že vložíte odkaz na vašu webovú stránku priamo do vyhľadávača a tým výrazne urýchlite jej indexáciu a zobrazenie vo vyhľadávači.


Predtým, než začnete pridávať stránku do vyhľadávačov, si nezabudnite skontrolovať, či je vaša stránka dostupná na indexáciu (že v nastaveniach nemáte náhodou nastavenú položku NOINDEX, NOFOLLOW).

Pridanie webu do Google

Pridanie stránky do Google je veľmi jednoduché. Stačí ak pôjdete na túto stránku - https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url?pli=1 a vložíte tam adresu vašej stránky.

Ešte lepším riešením je, založiť si účet Google, ak ešte nemáte a pridať si stránku rovno do Webmasters Tools - https://www.google.com/webmasters/tools/

Ak ste si tvorili stránku cez Nekóduj, webuj! máte vyhraté, je tam priamo integrovaná funkcia – pridať stránku do vyhľadávačov a skrýva sa v administrácii pod ikonkou „Promotion“.

Pridanie stránky do vyhľadávačov priamo z administračného panelu

Pridanie webu do Bing

Druhý veľmi známy vyhľadávač od Microsoftu, ktorý sa zároveň snažia aj veľmi presadiť a tlačia ho všetkým ktorí používajú Internet Explorer. Aj keď sa vám možno zdá bezvýznamný, určite nie je. Zvýšite tak podstatne šance, že vaša stránka bude nájdená.

Na pridanie webovej stránky do vyhľadávača Bing tiež potrebujete len pár klikov a asi 2 minúty času. Urobíte tak na tejto stránke - http://www.bing.com/toolbox/submit-site-url

Podobne ako pri Google aj tu môžete využívať slobodne Webmaster Toolbox - http://www.bing.com/toolbox/webmaster/

Pridanie webu do Yandex

Nemusíte mať stránku po anglicky alebo po rusky na to, aby ste ju mohli pridať do Yandexu. Mimochodom, aj keď Yandex možno nepoznáte, jedná sa o jeden z najväčších vyhľadávačov v krajinách východne od Slovenska. Isté zastúpenie má však aj na Slovensku.

Svoju webovú stránku pridáte do Yandexu na tejto adrese - https://webmaster.yandex.com/addurl.xml a podobne ako pri Google aj Bing môžete aj tu využívať službu Yandex.Webmaster pre správu svojej stránky alebo stránok.

Nezabúdajte na Slovenské a České vyhľadávače

Postavenie na trhu majú síce minoritné a je len málo ľudí, ktorí dneska vyhľadávajú cez stránky ako Zoznam alebo Seznam, no nájdu sa aj takí. Za pridanie stránky nič nedáte a opäť tak zvýšite šancu nájsť váš web aj ďalšími potenciálnymi klientami.


Okrem pridania stránky priamo do vyhľadávačov, môžete vyhľadávačom pomôcť nájsť vašu stránku aj nepriamo. A to pridávaním odkazu na váš web do rôznych katalógov webových stránok. Takýchto katalógov sú desiatky na Slovensku aj Česku a povieme si o nich bližšie niekedy nabudúce.


Dobrá rada na záver. Dávajte stránky do vyhľádavačov až vtedy, keď ich máte hotové. Inak sa stane, že vyhľadávač zbytočne zaindexuje rozpracovanú verziu, kde chýbajú texty, obrázky alebo kľúčové slová a kým sa opäť dostane na vašu stránku, môže to trvať aj niekoľko týždňov.